Dvojkajak Vlček, Tarr i Gelle na 500 m 7., singlkanoista Kohút 8.

01.09.2013 Celý región

Duisburg 1. septembra (TASR) - Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček Juraj Tarr obsadil v A-finále na 500 m na MS v Duisburgu siedme miesto. Rovnaký výsledok dosiahol aj Peter Gelle v K1, singlkanoista Rastislav Kohút skončil ôsmy.

Vlček s Tarrom boli na päťstovke kandidátmi na medaily a v polovici trate sa ešte držali v popredí, potom ich však niekoľkokrát myklo a bolo po nádejach na dobrý výsledok. "Vedeli sme, že sa rozhodne na posledných červených bójach. Zo začiatku to vyzeralo dobre. S Ďurom sme v strede trate ešte zrýchlili, no hneď vzápätí sme nabúrali do nepríjemnej steny a loď začala byť pod nami stále labilnejšia. Po prvom myknutí som sa ešte snažil udržať rýchlosť, no potom prišli dva ešte väčšie balansy, loď zastala a už sa s tým nedalo nič urobiť. Je to škoda, pretože sme sa doťahovali na Maďarov, ktorí išli po pravej strane a boli sme vtedy na medailovej pozícii. Tares si veľmi želal medailu, dávno si už nepriniesol žiadny kov z MS. Veľmi po ňom túžil, preto bol v cieli veľmi frustrovaný," povedal Vlček.

Gelle na päťstovke zopakoval umiestnenie z kilometra. "Priznám sa, že na 500-ke som dúfal v prvú päťku. Po dobrom štarte som však cítil, že mi veľmi dochádzajú sily. V závere som sa snažil zrýchliť, no bojoval som sám so sebou. Nebola to ani zďaleka taká dobrá päťstovka ako v roku 2010 či 2011. Napriek tomu som s MS veľmi spokojný, dve siedme miesta si veľmi cením."

SÚHRN výsledkov A-finále na 500 m:
muži:
K1: 1. Tom Liebscher (Nem.) 1:40,514, 2. Rene Holten Poulsen (Dán.) 1:41,628, 3. Arnaud Hybois (Fr.) 1:41,802...7. Peter GELLE (SR) 1:41,802
C1: 1. Isaquias Queiroz Dos Santos (Braz.) 1:50,940, 2. Vadim Menkov (Uzb.) 1:51,939, 3. Erik Leue (Nem.) 1:53,032...8. Rastislav KOHÚT (SR) 1:57,668
K2: 1. Emanuel Silva, Joao Ribeiro (Port.) 1:32,622, 2. Raman Piatrušenka, Vadim Machnev (Biel.) 1:32,711, 3. Sebastian Jouve, Maxime Beaumont (Fr.) 1:33,023...7. Erik VLČEK, Juraj TARR (SR) 1:33,753
C2: 1. Viktor Melantjev, Ivan Štyl (Rus.) 1:42,285, 2. Henrik Vasbányai, Róbert Mike (Maď.) 1:44,575, 3. Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (ČR) 1:45,082

ženy:
C2: 1. Laurence Vincentová-Lapointeová (Kan.) 2:03,004, 2. Zsanett Lakatosová, Kincsö Takácsová (Maď.) 2:04,842, 3. Nancy Millanová, Maris Maillardová (Chile) 2:07,876
K4: 1. Gabriela Szabová, Danuta Kozáková, Krisztina Fazekasová, Ninetta Vádová (Maď.) 1:32,272, 2. Franziska Weberová, Tina Dietzeová, Katrin Wagnerová-Augustinová, Verena Hantlová (Nem.) 1:33,510, 3. Margaryta Ciskievičová, Nadežda Papoková, Volga Chudenková, Maryna Litvinčuková (Biel.) 1:33,642

Mladý slovenský štvorkajak v A-finále K4 na 1000 m siedmy
Duisburg 1. septembra (TASR) - Mladý slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin obsadil v A-finále K4 na 1000 m na MS v Duisburgu siedme miesto. Úradujúci majstri sveta i Európy v kategórii do 23 rokov mali skvelý štart a po úvodnej 250-ke figurovali na druhej priečke, v druhej polovice trate však klesli. Zo zisku zlata sa tešila ruská posádka Vitalij Jurčenko, Vasilij Pogreban, Anton Vasiliev, Oleg Žestkov.

Benjamín slovenskej káštvorky Demin bol so siedmym miestom spokojný. "Už postupom do finále sme splnili cieľ, ktorý sme si vytýčili pred začiatkom šampionátu. Gratulujem súperom, ktorí boli lepší. Dali sme do toho všetko, dnes to stačilo na siedme miesto. Nevnímal som ostatných súperov, sústredil som sa iba na našu jazdu. Trochu ma mrzí, že vo finále nedokážeme zopakovať výkon z rozjazdy. Stalo sa nám to na MS do 23 rokov v kanadskom Wellande, na Svetovom pohári v Szegede, kde sme vyhrali rozjazdu i teraz v Duisburgu. Neviem, čím to je, či sa ostatné lode vo finále v porovnaní s rozjazdami až tak veľmi zlepšia," povedal pre TASR Demin.

Michálkovi sa siedme miesto málilo. "Som sklamaný, chceli sme skončiť v prvej šestke. Po úspešnej rozjazde, z ktorej sme postúpili priamo do finále, sme si verili. Mali sme dobrý štart, no postupne nám súperi začali odchádzať, najmä na druhej päťstovke. Presvedčili sme sa o tom, že finále je niečo úplne iné ako rozjazda. Prvé seniorské MS boli pre nás obrovskou skúsenosťou," povedal Michálek.

Tréner káštvorky Felix Masár vyzdvihol výkon jeho zverencov. "Pred šampionátom sme hovorili o tom, že úspechom bude postup do finále, s tým sme sem išli. Siedme miesto na seniorských MS je super výsledkom a odmenou za všetku tú drinu, ktorú chalani vynaložili na tréningoch. Sú štíhlejší, zle sa im jazdí v protivetre, aký bol dnes v Duisburgu, napriek tomu sa v porovnaní so Svetovým pohárom v Račiciach zlepšili o tri sekundy."

výsledky finále K4 na 1000 m

1. Vitalij Jurčenko, Vasilij Pogreban, Anton Vasiliev, Oleg Žestkov (Rus.) 2:58,692, 2. Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba (ČR) 2:59,375, 3. Tate Smith, David Smith, Murray Stewart, Jacob Clear (Austr.) 2:59,942...7. Marek KRAJČOVIČ, Matej MICHÁLEK, Gábor JAKUBÍK, Viktor DEMIN (SR) 3:01,773

Slovenská štafeta 4xK1 na 200 m vo finále deviata

Duisburg 1. septembra (TASR) - Slovenská štafeta v zložení Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo, Martin Vajda, Peter Gelle obsadila vo finále 4xK1 na 200 m na MS rýchlostných kanoistov v Duisburgu deviate miesto. Z titulu sa tešila poľská štvorica Piotr Siemionowski, Denis Ambroziak, Sebastian Szypula, Dawid Putto.

štafety 4xK1 na 200 m:
1. Poľsko 2:27,605, 2. Rusko 2:27,967, 3. Maďarsko 2:28,092...9. SR (Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo, Martin Vajda, Peter Gelle) 2:30,192